Po nekim istraživanjima etnologa dokazano je da proslava srpske Nove godine nije deo tradicije i kulture.
Običaj proslavljanja Srpske nove godine menjao se zajedno sa istorijskim i društvenim prilikama.
Grigorijanski kalendar uveden je u kraljevinu Srba Hrvarta i Slovenaca 1919 godine, od kada je Nova godina počela da se slavi 31 decembra kao u većini sveta, kada je kralj Aleksandar Karađorđević uveo gregorijanski kalendar kao državni.
Kako su Novu Godinu 14 januara u staroj Jugoslaviji slavili isključivo samo Srbi ona se u narodu počela nazivati Srpska Nova Godina, što je pogrešno, jer osim Srba je slave svi pravoslavni narodi čija je crkva zadržala upotrebu starog Julijanskog Kalendara. Osim Srpske Pravoslavne Crkve, stari, kalendar poštuju još i Ruska pravoslavna crkva, Jerusalimska pravoslavna crkva i monaška zajednica na Svetoj Gori.
Srpska Nova godina nastala je kao znak otpora zbog pokušaja da se se zatre srpski identitet. Pokušaj da se zatre srpski identitet, iritirao je Srbe u toj meri da su davne 1923 godine, Novu godinu po starom kalendaru počeli da slave javno i u inat, u restoranima i na ulicama.
Prvi doček Srpske Nove godine organizovan je u prvoj beogradskoj „Kasini“, a narednih godina, slavilo se u svim prestoničkim kafanama bioskopima, domovima.
U komunizmu slavlje povodom Srpske Nove godine bilo je zabranjeno. Postojala je striktna naredba da 13. januara sve kafane moraju biti zatvorene do 22 časa. Uprkos zabrani, Srbi su slavili krišom, jer poznato je da je našem narodu mnogo slađe ono što se ne sme.
Zato je julijanska Nova godina za Srbe tipično srpska, jer je nastala pomalo iz inata.
Nekada zabranjivana, proslava Srpske Nove godine na velika vrata vratila se devedesetih.
U noći između 13 i 14 januara po starom kalendaru, osmog dana po rođenju Isusa Hrista obeležava se početak Nove godine. U narodu praznik je poznat kao mali Božić ili Pravoslavna ili srpska nova godina. Ispred svih pravoslavnih hramova pale se ostaci badnjaka od Božića, a na trgovima u gradovima širom naše zemlje organizuje se doček.
Dok u svetu građani dolazi sebi posle Božićnih i Novogodišnjih praznika, građani Srbije slave.