Vinski turizam je na dobrom putu da postane jedan od turističkih brendova Srbije. Vinarije u Srbiji sve više privlače i strane i domaće turiste. Vinske ture su u svetu odavno hit. Ljubitelji vina krstare širom sveta, na mesta gde se proizvodi kvalitetno vino, istražuju nove ukuse i užitke. Zadnjih nekoliko godina u svetu je u trendu sve što je vezano za vino, a odskoro je tako i u Srbiji. Putevi vina Srbije postaju sve duži, a vino sve bolje. Vinski turizam podrazumeva posetu vinogradima, vinarijama, i vinskim festivalima, degustaciju vina određene vinogradarske regije, upoznavanje prirodnih lepota, kao i običaja i obilazak kulturno – istorijskih spomenika tog područja.
Srpski vinari ljubitelje ovog božanskog pica privlače osim dobrim vinom, odličnom domaćom kuhinjom i njenim specijalitetima, kao i sjajnim provodom. Vinski turisti su poznati kao hedonisti koji osim što uživaju u dobrom vinu, žele da saznaju kako se određeno vino pravi, ali da ujedno upoznaju prirodne lepote i kulturu određenog vinskog područja. Posredstvom turističkih agencija ili individualno ljubitelji vina mogu posetiti mnogobrojne vinske podrume i vinarije u Srbiji, upoznati njihova vina, bogatu tradiciju vinogradarstva i vinarstva.
U najnovijoj mapi Putevi vina koju je objavila Turistička Organizacija Srbije nalazi se osam vinskih regiona : Smederevo, Oplenac, Negotin, Palić, Fruška gora, Vršac, Knjaževac i Župa.
Laslo Hupert vlasnik vinarije Vinski dvor koja se nalazi u Hajdukovu nadomak Subotice začetnik je vinskog turizma u Srbiji. 2002. godine u svojoj vinariji počeo je da prima prve goste. Podrum Aleksandrović kod Topole ima najveću dnevnu posetu , a interesantna je i ponuda Vinske kuće Minić koja se nalazi u Tršiću, koja gostima nudi smeštaj u posebno uređenim apartmanima u pravim vinskim buradima.
Vinarije u Srbiji imaju uslove za degustaciju vina , ali je mali broj koje mogu da prime goste na duži boravak.
U subotičko-horgoškoj vinskoj regiji nalazi se veliki broj vinarija, od manjih porodičnih vinarija i prijatnih vinskih podruma do vinarija svetskog nivoa koje su poznate i van granica Srbije. Iskustvom vinogradara i vinara ove regije stvorena su vina visokog kvaliteta. Poznate vinarije ovog kraja su Vinski dvor, vinarija Zvonko Bogdan, Dibonis, WOW Winery, vinarija Čoka, Vinum Lodi .
Fruška gora je regija poznata po italijanskom rizlingu. Više od polovine vinograda ovog područja je pod tom lozom. Fruškogorski rizling, italijanski rizling, rajnski rizling , župljanka, traminac, frankovka, plemenka su poznata vina nastala na ovom području, kao i Bermet autentično vino ovog kraja koje se još pre 150 godina izvozilo u Ameriku. Poznate vinarije fruškogorske regije su: Podrum Kiš, Vinarija Kovačević, Vinum, Podrum Kosović, Podrum Živanović , Podrum Urošević.
Put vina vodi vas i do Vršca u kome prema nekim istorijskim izvorima, vinogradarstvo datira još iz vremena Dačana i rimske vladavine.
Muskat otonel, šardone, pino bjanko, rajnski i italijanski rizling su poznata i kvalitetna vina ovog regiona koja se proizvodi u vinarijama Vršački vinogradi, Podrumu Krstov,Podrumu Nedin, Vinariji Vinik, Selekta – pоdrum Stojšić.
Put vina naneće vas i u Smederevo koje ima veoma dugu tradiciju vinogradarstva i proizvodnje vina.„Godomin“, vinski podrum izgrađen 1909 godine do dana današnjeg je u funkciji. U ovom regionu primat u proizvodnji vina preuzele su male vinarije od kojih je najpoznatija Mali podrum Radovanović iz Krnjeva. Osim ove vinarije poznate su Podrum Janko i Vinarija Živković.
Oplenac je takođe destinacija na koju vas vode putevi vina Srbije . Još davne 1903 na Oplencu je osnovana Venčačka vinogradarska zadruga i podrum vina Petra i Aleksandra Karađorđevića. Podrum Aleksandrović nastavio je tradiciju kraljevih podruma i venčačke vinogradarske zadruge, proizvodnjom vina Trijumf po recepturi po kojoj se ovo vino pravilo davno u Kraljevom podrumu. Osim podruma Aleksandrović tu su Kraljev podrum, Vrbica, podrum Jelić , podrum Grb koje možete posetiti na ovom putu i degustirati vrhunska vina.
Vinova loza u Negotinskoj krajini gajila se još u rimsko doba, da bi krajem XIX veka imala najveće površine zasađene vinovom lozom u Srbiji. Међу krajinskim vinima crvena vina dobijena od prokupca ,gamea i crnog burgundca spadaju u vrhunska vina i uživaju veliki renome. Podrum Ivanović, Vinarija Vukašinović, Podrum Bogdanović su poznate vinarije negotinske krajine.
Put vina vodi vas i Knjaževac, gde tradicija vinogradarstva i proizvodnje vina, datira iz doba Rimljana. Osim vinarije Jović i podruma Isakov posetiocima je u ponudi obilazak Muzeja vinarstva, u okviru postavke etno-parka.
Poslednja etapa na putu vina kroz Srbiju vodi Vas u Župu prestonicu loze i vina. Šezdesetih godina okosnicu razvoja vinogradarstva činili su Vino Župa“ iz Aleksandrovca, i „Rubin’’ iz Kruševca, a danas je na ovom području veliki broj malih vinarija koje proizvode vrhunska vina. U ovoj regiji gaje se najstarije autohtone sorte grožđa tamjanika i prokupac.
Vinarija Ivanović, Vinska kuća Minić, Podrum Radenković, Podrum braća Rajković, Podrum Kosta Botunjac, Vila Vinum su samo deo ponude župskog vinogorja.
Puteve vina u Srbiji treba obići jer vam osim bogate istorije vinogradarstva nude i brojne druge zanimljivosti.